9 pénzügyi hiba, amit minden vállalkozó elkövet
A vállalkozás és a pénzügyi tervezés együtt járnak. Még a sikeres vállalkozók is gyakran követnek el olyan elszámolási és pénzügyi tervezési hibákat, amelyek fizetésképtelenséget vagy közvetlen kárt okozhatnak cégeikben. Összeszedtünk egy listát a leggyakoribb hibákról, amely remélhetőleg segít ezeket elkerülni:
Árrés rossz meghatározása
Amikor kiszámoljuk a cég költségeit / kiadásait és bevételeit, fontos, hogy ne csak az anyagköltségeket vagy a termékek beszerzési árát vegyük figyelembe. Fontos a körültekintő és teljes elemzése a kiadásainknak, mint például a termék előállításra fordított idő (vagyis bérköltség), marketing költségek, szállítási költségek és minden egyéb üzemeltetési költség (iroda, fűtés, internet, telefon, benzin, karbantartási költségek, bérleti díjak, számítógépek, szoftverek).
A rosszul meghatározott árazás könnyen vezethet az elvártnál kevesebb nyereséghez és a vállalkozásnak könnyen pénzügyi nehézségei akadhatnak.
Rosszul menedzselt cash flow
Habár papíron nyereségesek lehetünk, mégis könnyen lehet egy vállalkozásnak cash flow problémája, ha nincs elég pénz a szállítók és a számlák kifizetésére. A jól menedzselt cash flow segít a vállalkozás megfelelő pénzügyi kezelésében és lehet rajta egyszerűsíteni is – például csak rövid fizetési határidőt alkalmazzunk.
Hosszú vásárlói fizetési határidők
Kisvállalkozásként csábító lehet ügyfeleinknek a piaci átlagnál hosszabb fizetési időt ajánlani, hogy velünk kössenek üzletet. Egyfelől ez remek ötletnek tűnhet, másfelől a hosszú fizetési határidő könnyen okozhat likviditási problémát a vállalkozásoknak, ráadásul ezzel gyakran vissza is élhetnek olyan ügyfelek, akiknek kisebb a fizetési hajlandóságuk.
Természetesen egy már kiforrott vállalkozás mellet igény esetén érdemes lehet hosszabb fizetési határidőt felajánlani megbízható és már meglévő ügyfeleinknek.
Nincs pénztartalék
A váratlan kiadások és költségek gyakran sorsdöntőek lehetnek a fiatal vállalkozások számára, így fontos hogy rendelkezzünk tartalékkal, amely átsegít a nehezebb időszakokon. Még egy alacsonyabb pénztartalék is sokszor megmentheti a cégeket, ha egy váratlan kiadás merül fel, hogy zavartalanul tovább működhessenek.
Túl sok hitel
Ha kölcsönt veszünk fel egy vállalkozás elindításához, egy új projekthez vagy beruházáshoz, csábító lehet a lehető legnagyobb hitelt felvenni, amit a bank a rendelkezésünkre bocsájtana. Mivel a magasabb kölcsön magasabb törlesztő részleteket vagy magasabb kamatokat jelent, így a fölöslegesen felvett rész többlet kiadásokhoz vezet a jövőben. Érdemes csak annyit felvenni, amennyire valóban szükségünk van.
Idő és Pénz befektetése profit nélküli tevékenységekre
A kisvállalkozások vezetőinek élete javarészt arról szól, hogy próbálják megoldani a soha véget nem érő feladatlistájukat. Sok vállalkozás tölti idejét olyan feladatok ellátásával, amelyek igazából nem termelnek bevételt, így azok csak többlet terhet rónak a cég számára és akadályozzák a bővülésében. A tulajdonosoknak vagy a vezetőknek kell meghatározni azokat a tevékenységeket, amelyek segíthetnek bevételhez jutni, és elősegíteni azt, hogy a munkatársak főleg ezekre koncentráljanak.
Hibás tervezés és költségvetés
Amikor egy kivállalkozást építünk fel nem könnyű felállítani a prioritásokat és eldönteni, hogy mely feladatok az igazán fontosak. Sokan nem veszik figyelembe a tervezés fontosságát, annak ellenére, hogy ez egy alapvető eleme az üzletvezetésnek és nagyban elősegíti azt, hogy nyereségesen működjünk. Költségvetés és tervezés nélkül a vállalkozás jövője nem látható előre, ami profitszerzés helyett veszteséges működést is eredményezhet.
Magán és céges vagyon összekeverése
A vállalkozás pénzügyei, főként a kis vállalkozások és egyéni vállalkozók esetében gyakran összemosódnak a magán pénzekkel, legfőképp a beruházások területén. Ez egy régi jól bevált recept lehet a pénzügyi katasztrófához, főleg ha a cég becsődöl, hiszen ez nagyban veszélyeztetheti a személyes vagyonunkat és megélhetésünket is. Figyeljünk a megfelelő személyes pénzügyeink kezelésére, és tartsuk elválasztva a vállalkozástól, így megkönnyítve dolgunkat.
Szakemberek hiánya
A vállalkozás pénzügyei szakértelmet és megfelelő körültekintést igényelnek, ami garantálja, hogy a lehető legnagyobb nyereség elérése mellett is törvényesen működjön a cég. A magyar adózási rendszer összetett és nem biztos, hogy külső professzionális szakértelem nélkül megfelelően boldogulunk. Egy jó könyvelő és adótanácsadó segíthet cégünk pénzügyeit rendben tartani, emellett pénzt és időt is megtakaríthat.
Nézze meg kalkulátorunk segítségével, hogy Vállalkozása megfelelő adózási formában van-e.
2018. December 3.