A 2019-es adóváltozások első rész: ÁFA, TAO, KIVA:
Sok változást hoz a 2019-es év a vállalkozások életébe adózásukat tekintve. Többek között változás lesz a TAO, az ÁFA, az SZJA és a Szochó területén, de változik pár dolog az adózás rendjében és a számviteli törvényben is. Jelen posztunkban a társasági adót, a kisvállalati adót és az általános forgalmi adót érintő változásokról szeretnénk néhány szót ejteni.
Társasági adót érintő változások:
Üdvözítő változásként tekinthetünk a látvány-csapatsportok támogatásával összefüggő rendelkezésre, mely szerint a jövőben már a sportcélú ingatlan üzemeltetési költségeit is lehet támogatni. Ezzel egy időben azonban megszűnik az előadó – művészet támogatásának kedvező lehetősége.
A változások között szerepel a csoportos adóalanyiság választásának lehetősége is, mely szerint két belföldi (magyarországi) cég, melyek között a szavazati arány legalább 75%-os, és mérleg-fordulónapjuk közös, kérvényezheti az állami adóhatóságtól, hogy adóalapjukat a tagok egyedi, nem negatív eredménye tegye ki.
KIVA- kisvállalati adó szigorítása
Az elfogadott törvényjavaslatban szigorításként került bejegyzésre,hogy megszűnik a KIVA alanyiság a további két eset felmerülése esetén is:
- ha a vállalkozás külföldi társasággal is rendelkezik
- vagy a kapott kamat mértéke átlépi az évi (megközelítőleg) 940 millió forintot
Az általános forgalmi adót érintő változások
Kezdjük itt is egy pozitív és sokak által várt változással J 2019.január 1-jétől az alanyi mentsség határát az eddigi 8 millió forintról 12 millió forintra emelték meg.
Átmeneti rendelkezésként került elfogadásra, hogy azon újépítésű ingatlanok eladása esetében, amelyekre 2018.11.01-én már volt az építési engedély (illetve az engedélyhez kötött építkezések esetén a bejelentés eddig az időpontig megtörtént), 2023.12.31-ig 5% ÁFA-t kell csak felszámítani.
Kevésbé jó hír, hogy jövőre a bérelt személygépkocsik ÁFA-ja már csak 50%-ban vonható le, bár az 50%-os levonásig nem kell bizonyítani (azaz útnyilvántartást készíteni), hogy a vállalkozás érdekében történik a használat. Természetesen, ha az adózó tudja bizonyítani, hogy 50%-nál nagyobb az üzleti célú felhasználás, akkor nincs akadálya a nagyobb mértékű ÁFA levonásnak sem.
Megszűnik a számlaadási kötelezettség alóli mentesség azon adóalanyok részére, akik belföldön nem telepedtek le gazdasági céllal és természetes (nem adóalany) személyeknek nyújtanak elektronikus, telekommunikációs valamint rádiós- és audiovizuális médiaszolgáltatásokat, mivel rájuk január elsejétől már annak az országnak a szabályai fognak vonatkozni, ahol regisztráltak az egyablakos rendszerbe (MOSS).
.
2018. November 22.