Miért jó a KIVA, és kinek éri meg választani?
Az utóbbi időben egyre többet lehet hallani a KIVA szerinti adózási formáról, így nem csoda, ha sok vállalkozó az erre való áttérést fontolgatja. De mi is az a KIVA, és ki járhat jól vele?
Készítsen Ön is egy egyszerű összehasonlítást az adónemek között kalkulátorunk segítségével:
KATA KIVA TAO Kalkulátor
Mi az a KIVA és ki választhatja?
A KIVA, azaz kisvállalati adó 2013 óta választható, egyszerűsített adózási forma, melynek mértéke 2020-tól az adóalap 12%-a lesz (a korábbi 13% helyett).
A kisvállalati adóra az jogosult, aki a törvényben (2012. évi CXLVII.) meghatározott gazdálkodási formák valamelyikében folytatja tevékenységét, és megfelel az ott leírt kritériumoknak.
Ennek értelmében a KIVA választható
- betéti társaságok,
- korlátolt felelősségű társaságok,
- zártkörűen működő részvénytársaságok,
- egyéni cégek,
- közkereseti társaságok,
- szövetkezetek és lakásszövetkezetek,
- erdőbirtokossági társulatok, végrehajtó irodák,
- ügyvégi irodák, közjegyző irodák, szabadalmi ügyvivői irodák,
- külföldi vállalkozók, illetve belföldi üzletvezetési hellyel rendelkező külföldi személyek
számára.
A kisvállalati adó csak abban az esetben választható, ha az alábbi feltételek egyidejűleg teljesülnek:
- az átlagos statisztikai létszám nem haladta meg az 50 főt
- az árbevétel nem haladta meg az 1 milliárd forintot
- a mérlegfőösszeg nem haladta meg az 1 milliárd forintot
a tárgyév előtti évben.
A KIVA előnyei
- Kiváltja a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást.
A KIVA adózóknak nem kell a 17,5%-os SZOCHO-t, valamint a 1,5%-os szakképzési hozzájárulást fizetni a bérek után, mert ezeket kiváltja a kisvállalati adó, melynek mértéke 12%. Ez összesen 7% megtakarítást jelent.
- Kiváltja a társasági adót.
A KIVA a korábban említett két adónemen kívül a társasági adót (9%) kiváltja, így az adózás előtti eredmény utáni 9%-ot sem kell megfizetni.
- A beruházásokra fordított összeg csökkenti a KIVA alapját.
Amennyiben a vállalkozás beruházást hajt végre, akkor az arra fordított összeg csökkenti a kisvállalati adó alapját.
- A helyi iparűzési adó mértékét is mérsékli.
A KIVA adózó egyéni döntése alapján a hagyományos iparűzési adó fizetése helyett áttérhet arra a lehetőségre, hogy a fizetendő KIVA alapjának 20%-kal növelt összegét tekinti adóalapnak.
Kinek éri meg a KIVA szerinti adózási forma?
Erre látatlanban nehéz hiteles szakmai választ adni, ugyanis alaposan meg kell vizsgálni az adott céget, és pontos kalkulációt kell készíteni, hogy el tudjuk dönteni, megéri-e a vállalkozásnak áttérnie a kisvállalati adó szerinti adózásra, avagy sem.
Többek között a tevékenységi kör, a bevételek, kiadások mértéke, az alkalmazottak száma, a vállalkozó “beruházási kedve” is nagymértékben meghatározza a döntést.
Az ökölszabály szerint – azaz leegyszerűsítve a dolgot – általában azoknak a cégeknek éri meg áttérniük a KIVA szerinti adózási formára, ahol a nagy munkavállalói létszámból kifolyólag jelentős mértékű személyi kiadás mutatkozik.
Valamint a cég folyamatos növekedésben, fejlődésben van, és a vállalkozók a nyereséget inkább beruházások finanszírozására fordítják, mintsem egyszerűen kifizetik osztalékként.
Ami a tevékenységi kört illeti, a tapasztalatok azt mutatják, hogy elsősorban szolgáltató cégeknek éri meg a KIVA, ugyanakkor más tevékenységet folytató vállalkozások esetében is érdemes latba vetni az áttérés lehetőségét.
2020. Január 09.